Malta

W sierpniu, pięć nauczycielek z naszej szkoły w ramach projektu

Różnorodność jest w nas – rozwój nauczycieli szansą na rozwój każdego ucznia” wyjechało na kursy doskonalące na Maltę.

Szkolenia odbywały się w Executive Training Institute w St. Julian’s. Panie Joanna Hellman, Natalia Marzec i Aneta Rzeżawska uczestniczyły w kursie językowym, a panie Joanna Kobielska-Kalisz i Lucyna Mocoń w kursie Empowerment in ICT skills.

Zajęcia doskonalące nasze umiejętności językowe z języka angielskiego odbywały się w małych grupach z uczestnikami programu z różnych krajów świata: Włoch, Rosji, Niemiec, Czech, Brazylii, Słowacji, Austrii, Portugalii, Rumunii i Polski.

Pomimo tej kulturowej różnorodności, wspólnie dążyliśmy do nabywania coraz większej umiejętności posługiwania się językiem angielskim. A to wszystko pod okiem doświadczonych lektorów, którzy posługiwali się wszelkimi środkami i metodami, aby motywować nas do eliminacji lęku i stresu przed popełnianiem błędów językowych, a co za tym idzie do mówienia, mówienia i jeszcze raz mówienia po angielsku. Zajęcia te były też okazją do dzielenia się doświadczeniem i własną kulturą z innymi kursantami z różnych stron świata.

Podczas kursu IT, w międzynarodowej grupie, doskonaliłyśmy warsztat tworzenia stron internetowych i blogów na potrzeby edukacji,koncentrowałyśmy się na wykorzystaniu narzędzi i aplikacji, jakie służą do prowadzenia atrakcyjnych lekcji, które są darmowe i dostępne online.

W czasie wolnym, aby lepiej poznać goszczący nas kraj uczestniczyłśmy w wycieczkach z przewodnikiem do obecnej stolicy Malty –  Valletty, jak i pierwszej historycznej –  Mdiny. Popołudniu każdego dnia eksplorowałyśmy wyspę oraz nabywałyśmy praktycznych umiejętności językowych w czasie zwiedzania takich miast jak Ir-Rabat,Valetta, St. Julian’s, wyspy Gozo, Dingli Cliffs czy Blue Grotto. Nie ma lepszego sposobu na naukę języka jak nabywanie lingwistycznych kompetencji przez praktykę. Do tego bogactwo doznań estetycznych, piękno architektury, niesamowita historia Malty, a nade wszystko cuda natury, których na Malcie nie brakuje budziła w nas zachwyt i podziw.

Polecamy wszystkim nauczycielom udział w takiej formie podnoszenia swoich kompetencji zawodowych.