Grecja

Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Beata Korejwo i Marcela Owczarek uczestniczyły w dwutygodniowym kursie „Creative Methods of Special Needs Education” w greckim mieście Larisa organizowanym przez „Prialica” https:/home/klient.dhosting.pl/paulmolicki/roznorodnoscjestwsrodnasszkola51projekt.pl/public_html/www.schooleducationgateway.eu.

Celem kursu było poznawanie aktywnych metod pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z zakresu dramy, zabaw integracyjnych, energizujących grupę oraz relaksacyjnych.

W pierwszym dniu kursu poznałyśmy nauczycieli z Włoch, Irlandii, Rumunii, Słowenii, Niemiec i Chorwacji. Poznane koleżanki i koledzy pracują w przedszkolach i szkołach podstawowych i specjalnych. Dowiedziałyśmy się, jak wygląda organizacja pracy w ich placówkach oraz jaka jest specyfika ich pracy. Pomimo, że pochodzimy z różnych krajów, okazało się, że wiele nas łączy.

Nasze codzienne zajęcia rozpoczynały się od zabaw integracyjnych. Później pracowałyśmy metodami twórczymi i dramy. Było przy tym sporo śmiechu i dobrej zabawy. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wyjście do Muzeum Lalek oraz pobliskiego Teatru Lalek dla Dzieci. Podczas dwudniowych warsztatów każdy z nas zrobił własną lalkę! Przy użyciu profesjonalnych materiałów powstały wspaniałe lalki na patyku (Puppets).Nasze bohaterki to Pelagia i Kostas, greckie małżeństwo z temperamentem. Tworzenie lalek, budowanie historii z tym związanych i późniejsza praca z dziećmi to jedna wielu z metod aktywnych.

Kurs prowadzony był w mieście Larisa, które ze swoimi antycznymi zabytkami wywarło na nas duże wrażenie. Grecja to kolebka starożytnej historii, kraj cudownych miejsc. Jednym z nich są Meteory, klasztory z przełomu XII/XIII wieku wbudowane w ogromne 500 metrowe skały. Zorganizowana w to miejsce wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć!

Ogromną zaletą i korzyścią tego kursu była możliwość podniesienia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zyskałyśmy wielu nowych kolegów i koleżanek z rożnych krajów. Wiele z nich aktywnie uczestniczy w projektach Erasmusa, zdobywając nowe doświadczenia. Wprawdzie dla nas był to pierwszy wyjazd, ale jakże udany!